Haber

Avrupa hayaliyle yola çıkan Nijeryalı göçmenler, Brezilya’ya geldiklerini öğrenince hayatlarının şokunu yaşadılar.

Avrupa’ya gitme hayaliyle Nijerya’dan yola çıkan 4 adam, mürettebata görünmeden bir geminin dümeninde iki hafta boyunca yol aldı. Okyanusu geçmeyi başaran kaçak yolcular, Brezilya’ya vardıklarında tespit edildi ve kurtarıldı. Avrupa’ya geldiklerini sanan yolcular, Nijerya’da olduklarını öğrenince şok oldular.

AVRUPA’YA GİTME HAYALİYLE BAŞLADILAR

Nijerya’da Roman Ebimene Friday adlı 35 yaşındaki bir adam inanılmaz bir Avrupa rotası izledi. Lagos şehrinden yola çıkan geminin kıç tarafına yakın bir balıkçı arkadaşı tarafından taşınan Cuma, dümene geçti. Cuma, dümende kendisi gibi üç kişinin daha olduğunu gördü. 4 kaçak yolcu, okyanusa düşmemek için ağ kurup kendilerine bağladı. İki hafta boyunca gemi mürettebatına görünmeden kaçak yollarda seyahat etmeyi başaran yolcuların 10 gün sonra yiyecekleri ve suları bitti.

AVRUPA YERİNE BREZİLYA’YA GİTTİLER

10 Temmuz’da Atlantik Okyanusu’nu geçerek Brezilya’nın Vitoria Limanı’na yanaşan geminin dümenindeki 4 adam, çalışanlar tarafından fark edildi. Brezilya polisinin kurtardığı kaçak yolcular, nereden geldiklerini öğrenince şok oldu. Avrupa’ya geldiklerini sanan yolcular, Brezilya’da olduklarını öğrendi.

“GEMİDE KOLAY OLMADI”

Yolculardan 38 yaşındaki Opemipo’ya şükürler olsun Matthew Yeye, “Gemide kolay olmadı. Çok korktum. Ama işte buradayım” dedi. Yaşadıklarını kendi sözleriyle anlattı.

BREZİLYA’DAN İLTİCA İSTEDİ

Yolculuk sırasında suya baktığında balina ve köpekbalığı gibi büyük balıklar gördüğünü belirten Cuma, gemi mürettebatı tarafından bulunma korkusunu dile getirerek, “Bu nedenle ses çıkarmamayı öğrendik” dedi. söz konusu. Yeye ve Friday, Brezilya’ya sığınma talebinde bulunurken, diğer iki adam gönüllü olarak Nijerya’ya gönderildi.

haberkorkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu