Haber

BM Güvenlik Konseyi’nde Azerbaycan ile Ermenistan arasında Laçin Koridoru tartışması

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerinde, Azerbaycan ile Ermenistan’ın ortasında kullandıkları Laçin Koridoru ile ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde tartışma yaşandı.

Ermenistan’ın daveti üzerine dün yapılan toplantıda Ermenistan’ın BM Temsilcisi Mher Margaryan, Azerbaycan’ı Laçin Koridoru’nu kapatmakla ve bölgedeki Ermeni nüfusun girişini engellemekle suçladı.

Margaryan, Laçin Koridoru’nun açılması ve bölgedeki insani durumu değerlendirmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ne bir gözlem heyeti gönderilmesi için Azerbaycan’a davette bulundu.

Azerbaycan’ın BM Büyükelçisi Yaşar Aliyev, Ermenistan’ın suçlamasını şiddetle reddetti ve Erivan yönetimini BM Güvenlik Konseyi’ni “manipülasyon, çarpıtma ve asılsız iddialar” için kullanmakla suçladı.

Aliyev, Ermenistan’ın Laçin Koridoru’nu yasadışı maden ve diğer kaynak ticareti için kötüye kullandığını kaydetti.

Büyükelçi Aliyev, “Bu faaliyetler yasa dışı olmasının yanı sıra çevreye ciddi zararlar vermekte, bölgeyi kirletmekte ve hassas ekosistemi yok etmektedir.” söz konusu.

Aliyev, koridorun kötüye kullanılmasının Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasındaki üçlü anlaşmaların ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Yeni çatışma uyarısı

BM Siyasi İşler Birimi Avrupa, Orta Asya ve Amerika’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, BM’nin Laçin Koridoru ve Rus güçlerinin sorumluluğundaki bölgelerde yer almadığını ve BM’nin konumunda olmadığını belirtti. bu iddia ve suçlamaları doğrulamak veya teyit etmek.

Jenca, Azerbaycan ve Ermenistan’ın birbirini Rusya’nın arabuluculuğuyla varılan anlaşmaları ihlal etmekle suçladığını belirterek, iki ülke arasında yeni bir çatışma çıkabileceği uyarısında bulundu.

Çatışmaların tüm Kafkasya bölgesini ve hatta ötesini etkileyebileceğini ifade eden Jenca, uluslararası topluma diplomatik çabaları artırma ve olası çatışmaları “çok geç olmadan” önleme çağrısında bulundu.

ABD’li diplomat Robert Wood ise Laçin Koridoru’nun kullanımına yönelik devam eden engellerden “derin endişe duyduklarını” belirtti.

Wood, “Laçin Koridoru’nun kullanımının önündeki engeller barış sürecini engelliyor. Azerbaycan hükümetini ve koridorun güvenliğinden sorumlu olanları insani ve ticari kullanıma bir an önce erişimi yeniden sağlamaya davet ediyoruz.” söz konusu.

Rus diplomattan gerilimi artıracak adımlardan kaçınılması önerisi

Rus diplomat Anna Evstigneeva ise Azerbaycan ve Ermenistan’ı gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya ve kendilerini dizginlemeye çağırdı.

Evstigneeva, “Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki tüm ihtilafların siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Rusya’nın danışmanlık desteğiyle, ikili Ermenistan-Azerbaycan Sınır Çizme Komisyonu’nun çalışmaları çerçevesinde uçları belirlenmelidir. .” dedi.

3 Aralık’ta Azerbaycan, Ermeni nüfusun yaşadığı ve Rus kuvvetlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarındaki mayınların yasadışı işletilmesi ve bunun sonucunda çevreye verilen zararların araştırılması ve kontrol edilmesi için bölgeye uzman ekipler gönderdi. ve bu ekiplerin bölgeye girişi Ermeniler tarafından engellendi.

Bu durum üzerine Azerbaycan çevreci sivil toplum kuruluşu üyeleri ve aktivistler, Laçin Koridoru’nda Azerbaycan’da kaçak maden ocaklarının işletilmesinin engellenmesi talebiyle protesto eylemi başlattı.

Ermenistan makamlarının Laçin Koridoru’ndan sivillerin geçişine izin verilmediği yönündeki iddiaları Azerbaycan tarafından yalanlanırken, Azerbaycan makamları Rus güçlerinin barikatları nedeniyle yolun kapatıldığını ve sivil geçişlere rastgele bir engel bulunmadığını bildirdi. .

Laçin Koridoru olarak bilinen yolda göstericiler sloganlar ve pankartlarla ekolojik teröre son verilmesi taleplerini dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu