Haber

Depremden etkilenen illerdeki alacaklı idarelere ödenecek borçlar ertelendi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 11 il ve Sivas’ın Gürün ilçesinde mücbir sebep ilan edilen alacaklı idarelere ödenecek borçlar ertelendi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, depremler nedeniyle mücbir sebep hâli ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki dairelerin borçluları, “Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta, kanunun unsurları kapsamında ödenecek taksitlerin son ödeme tarihleri ​​yeniden belirlenirken, borçları da yapılandırıldı.

Buna göre, borçluların taksitlerinden ilkinin mücbir sebebin başladığı tarih ile tarihin ortasına denk gelecek şekilde söz konusu yerlerdeki alacaklı idarelere ödeme süresi, ödeme süresinin bitimini takip eden ay içinde sona erer. mücbir sebep belirtilmek suretiyle, müteakip taksitlerin son ödeme tarihleri ​​bu ayı takip eden ikişer aylık dönemlerde ödenebilir. . Buna rağmen aylık taksitler halinde ödenecek taksitler, mücbir sebebin bitimini takip eden aydan itibaren aylık taksitler halinde verilecektir.

İlgili kanunlar kapsamında bu yılın Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödenecek taksitler mücbir sebep ilan edilen yerlerde sırasıyla Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında vergi dairelerine ödenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu