İş

Microsoft 10.000 çalışanını işten çıkaracak

Microsoft İcra Kurulu Başkanı (CEO) Satya Nadella, şirket çalışanları hakkında bir yazı paylaştı.

Nadella, paylaştığı yazıda değerli değişimlerin olduğu bir dönemden geçtiğini, müşteriler ve iş ortakları ile görüşmeler yaptığını belirtti.

Müşterilerin dijital harcamalarını optimize ettiğini belirten Nadella, şunları söyledi: Dünyanın bazı bölgeleri resesyona girerken, bazı bölgeleri resesyona girerken her sektör ve coğrafyadaki kuruluşların temkinli davrandığını da görüyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

10 bin çalışanını işten çıkaracak

Nadella, şirketin bu durumdan daha güçlü ve daha rekabetçi çıkacağından emin olduğunu ancak bu gelişmeler doğrultusunda adımların atılması gerektiğini kaydetti.

Microsoft’un maliyetlerini gelir ve müşteri talebi doğrultusunda uyarlayacaklarını belirten Nadella, 2023 mali yılının üçüncü çeyreği sonuna kadar 10 bin kişinin işten çıkarılacağını belirtti.

Nadella, bu sayının Microsoft’un toplam çalışan sayısının yüzde 5’inden daha azına tekabül ettiğini hatırlatarak, bazı alanlarda kadroları tasfiye ederken, önemli stratejik alanlarda eleman alımına devam edeceklerini vurguladı.

Microsoft’un işten çıkarmalarla ilgili açıklaması dün basında yer alan haberlerin ardından geldi.

Ne olmuştu

İngiliz Sky News’te dün yer alan bir haberde Microsoft’un çalışanlarının yaklaşık yüzde 5’ini işten çıkarmayı planladığı belirtilmişti. Bloomberg ayrıca şirketin 18 Ocak’ta bazı mühendislik birimlerinde işten çıkarmalara gitmeyi planladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu