Ekonomi

Rusya ekonomisinin yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede, yaptırımlara rağmen Rusya’nın petrol üretiminin geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona ulaştığını söyledi.

Doğal gaz üretiminin yüzde 11,8 oranında azaldığını anlatan Putin, “Ancak bildiğiniz gibi Batılı ülkelerin faaliyetleri nedeniyle küresel gaz fiyatları önemli ölçüde arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları Rusya’da iyi karlar elde etti. son iki yıl.” dedi.

2022’nin prestijiyle Rusya’nın bütçe açığının 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü olduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir bütçe açığı, söylenenler arasında en iyi göstergeler arasında yer alıyor.

Rusya ekonomisinin 2022 yılını beklentilerin aksine daha olumlu bir şekilde tamamladığını belirten Putin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın rakamlarına göre ekonomi geçen yılın Ocak-Kasım döneminde sadece yüzde 2,1 küçüldü. Yabancıların yanı sıra kendi uzmanlarımızdan bazıları bile ekonomide yüzde 10 hatta yüzde 20’lik bir daralma bekliyordu. 2022 yılı genelinde daralmanın yüzde 2,5 seviyesinde olmasını bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bazı bölge ve departmanlarda istihdam açığının devam ettiğini vurgulayan Putin, “En büyük düşüş otomotiv dışında bazı farklı alanlarda yaşandı. Hükümetin bu durumu düzeltmek için çalışması gerekiyor ve bunun için her türlü imkana sahibiz. İstihdamı ve reel ücret artışını teşvik etmemiz gerekiyor.” dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu