Ekonomi

Sakarya’da atıl seralar üretime kazandırılacak

Sakarya’da örtü altıcılığın yaygınlaştırılması ve atıl durumdaki halkın ekonomiye kazandırılması amacıyla çiftçilere örtü örtüsü desteği verilecek.

Sakarya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında “Plastik Sera Örtülerinin Yenilenmesi” projesi iş birliği protokolü hazırlandı.

Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, protokol ile katma değerli sera üretimine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Kentte çok çeşitli eserlerin yetiştirildiğini hatırlatan Emiroğlu, projenin çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Şanlı, atıl durumdaki seraların ekonomiye kazandırılmasını sağlayacaklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 20’lik bir bütçe ile üreticilerimize sera üst örtüsünün dağıtılması ve yenilenmesi konusunda katkı sağlayacağız. Hayırlı olsun. çiftçimize ve üreticilerimize.” söz konusu.

“Üretmeden kalkınma olmaz” inancıyla çiftçilerin her zaman yanlarında olacaklarını vurgulayan Ulu, “Seralar çevre koşullarına ve iklime kısmen bağımlı olmamaları nedeniyle yıl boyunca üretilirler. Bu özelliğinin yanında , ürün çeşitliliğini ve verimi arttırır, istihdam ve pazar gibi birçok faydası vardır.” dedi.

Yüce, tarımın kent ekonomisinde değerli bir paya sahip olduğuna işaret etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, 4 milyon 800 bin liraya mal olacak projenin yüzde 60’ının Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirileceğini, yüzde 40’ının ise hayata geçeceğini kaydetti. çiftçilerin katkılarıyla

Konuşmaların ardından Emiroğlu, Şanlı ve Özerdem protokolü imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu