Ekonomi

Temettü Hissesi Takipçilerine: 2023 Yılında Temettü Ödenmesi Beklenen Hisseler

Borsa İstanbul yükselirken ve düşerken bunlarla hiç ilgilenmeyen bazı yatırımcılar var. Uzun zamandır finansal özgürlük, emeklilik yatırımcısı ve temettü emeklisi olarak tanımlanan bu segment, yıllık kârını paylaşacak bir şirket arıyor. 2023 yılında kârını ortaklarıyla paylaşması beklenen şirket hisselerini sizler için derledik.

Kâr payı, yıllık bilançoda ilan edilen net kârdan ve yedek akçelerden, pay sahiplerine payları oranında dağıtılır.

Genel kurulca kararlaştırılan temettü dağıtımı, esas sözleşmede yer alan bir unsur oranında veya pay cinsleri oranında yapılır.

Temettü dağıtımları genellikle yıllık bilançoları takiben yılın ikinci çeyreğinde yapılır. Temettü ödemesi alabilmek için genel kurulda belirlenen tarihte hissedar olmanız gerekmektedir. Kâr dağıtım tarihleri ​​Borsa’ya duyurulur. Hisse senetleriniz ilan tarihinde ve dağıtım anında hesabınızda bulunmalıdır.

Temettü verimi, net temettü tutarının hisse değerine bölünmesi ile hesaplanır.

Hissenin değeri 100 TL ise, hisse başına 4 TL olarak ödenen temettü ile getiri %4’tür. Formül [(Temettü Ödenen/Hisse Başına Hisse Fiyatı)*100] formülü ile bulunur.

2023 yılı strateji beklenti raporlarında tespit ettiğimiz temettü beklentisi olan şirketler ve bu şirketlerin 2022 yılı için açıklayacakları kâr oranları yatırım kuruluşları tarafından açıklandı.

Borsada her yıl alıp unutalım, kar etsinler, benim payımı versinler diye çağrılan hisseler Yapı Kredi ve Şeker Yatırım raporlarında bu haliyle görüldü.

Unutma! Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde yatırım danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu